Pierwszy raz u dentysty

Pierwsza wizytacja u dentysty może być bardzo stresująca nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców. W takim razie, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu warto odpowiednio przygotować swojego szkraba.
Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie?
Amerykańscy fachowcy zalecają pierwszą wizytację przed ukończeniem pierwszego roku życia, więc przed ukazaniem się pierwszych ząbków. Przez co brzdąc będzie od najwcześniejszych miesięcy życia oswojony z gabinetem stomatologicznym, stanie się to dla niego zwyczajne środowisko, takie jak restauracja bądź sklep.
W wieku dwóch lub 3 lat, dzieciaczek powinien odbyć tzw. wizytę adaptacyjną. Wtedy w łagodnej i luźnej atmosferze poznaje gabinet, uczy się jak myć ząbki. Przez taką przyjazną atmosferę, odwiedziny w gabinecie dentysty będzie mu się dobrze kojarzyła.
Ogromnie znacząca jest również rola rodziców. Powinni oni opisać malcowi, jak będzie wyglądała wizyta. Nade wszystko unikajmy kłamstw. Budujmy dookoła samej wizyty pozytywne kojarzenia.
Możemy też oglądać bajki czy książki, które przyzwyczają dziecko do gabinetu dentysty. Warto również układać rozmaite zabawy. Możemy zrobić wyścig na mycie zębów czy robić przegląd ząbków lalkom oraz misiom.
Rodzic również może odbyć kontrolę u dentysty oraz zabrać ze sobą pociechę i na swoim własnym przykładzie pokazać, jak przebiega calutka wizyta oraz, iż nie łączy z nią się nic okropnego.
Rodzice nie mogą czekać na chwilę, kiedy pojawi się ból ząbka. Wtedy pierwszy raz u stomatologa będzie powiązana z bólem oraz stresem, taka trauma jest wstanie zostać brzdącowi na długie lata. Pierwsza wizyta na fotelu dentysty, powinna ograniczyć się do przeglądu zębów. To nic przerażającego, a jednocześnie pociecha oswaja się z tym dosyć dziwacznym siedziskiem i lekarzem… Leczenie ząbków zostawimy na następne wizyty.
Nagroda jest podstawą!
Ważne jest również zachowanie po samej kontroli. Powinno się wręczać nagrodę za odpowiednie zachowanie naszej pociechy podczas wizyty u dentysty. Nie powinna to być droższa zabawka czy elektroniczny gadżet. Może to po prostu być przytulas, pochwalenie czy buziak. Warto także spokojnie pogadać z maluchem o wizycie. Przez to rodzic łatwiej pozna potencjalne lęki dzieciaczka. Powinno się też spędzić razem czas. Iść na spacer czy do kina. Takie przyjemne momenty umożliwią zrelaksowanie się zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Jakim sposobem jeszcze wesprzeć dziecko? Należałoby wziąć ze sobą rzeczy, które pomogą nam rozwiać niepokój. Może być to na przykład najbardziej lubiana maskotka lub inna zabawka. Za pomocą tego gabinet zostanie chociaż trochę poskromiony. Maluch będzie miał wraz z sobą coś co zna oraz lubi.

Podsumowując wizyty dzieciaczka w stomatologicznym gabinecie w żaden sposób nie muszą wiązać się z płaczem oraz stresem. Bardzo znaczące jest dobre przygotowanie dziecka. Ogromną rolę w tym procesie stanowią rodzice, którzy są wielkim wsparciem dla dziecka, które zazwyczaj boi się nowych wrażeń.

Autor: implanty Gliwice