Sterowniki PLC a także pac nie różnią się zupełnie niczym pod kątem funkcjonowania.

Serdecznie witam wszystkich, w tej części zajmiemy się słowem wstępnym do sterowników PLC. Zanim jednak przystąpimy do omawiania tego rodzaju sterowników, pragnę zaprezentować główny podział sterowników przemysłowych. Występują tu 4 kluczowe kategorie sterowników. Pierwsza w kolejności odmiana, to sterowniki PLC i PAC. Następna kategoria, są to mikrokontrolery, w dalszej kolejności sterowniki DDC oraz komputery przemysłowe IPC.

Sterowniki plc a także pac nie różnią się niczym pod kątem działania oraz zasad konfiguracji kreowania wszelkich systemów, które tworzą właśnie tego typu sterowniki. Wszelkie różnice między opisanymi sterownikami bledną z biegiem lat. To, co jedni producenci zwą PLC, u innych nazywa się PAC a także na odwrót. Jeżeli chodzi o wykorzystanie tego typu sterowników, możliwa jest wyjątkowo szeroka gama zastosowań, głównie procesy przemysłowe, na przykład chemiczne, komunikacyjne, lub linie przemysłowe. Tego typu sterowniki potrafią obsługiwać całe linie przemysłowe, potrafią też sterować aktywnością dokładnie sprecyzowanej aparatury. Przeważnie używa się sterowniki PLC w szeroko pojętej automatyce budynkowej (BMS- building management system).

Powstają również modele sterowników PLC a ponadto sterowników PAC, które charakteryzują się poprawnym stopniem ochrony (SIL1- SIL3). Tego typu sterowników cechujących się takim stopniem ochrony wymagają takie programy, które potrafią uczestniczyć w procesach detonacji. Mikrokontrolery stanowią kolejną grupę, tutaj bierze się pod uwagę projektowanie drukowanych płytek, a więc pcb. Sterowniki tego rodzaju w większości przypadków są to sterowniki które dedykowane są do konkretnych maszynerii, nie za bardzo rozbudowanych.

Zobacz więcej: tanie sterowniki plc