W naszym kraju całkiem słynne jest morskie wędkarstwo.

Wędkarstwo to metoda na zagospodarowanie czasu wolnego, które się miłuje albo nie lubi. Niektórym kojarzy się to tylko i wyłącznie z długim, nieproduktywnym koczowaniem przy tafli wody od wczesnych godzin, w trudnych warunkach pogodowych, jakie kończy się złowieniem kilku niedużych, szczupłych ryb; dla innych jest to cudownie zagospodarowany czas na intrygującym zajęciu, zwieńczonym własnymi rękami złowionymi rybami, które da się następnie samemu przyrządzić. Nie dyskutuje się o gustach, jedni to uwielbiają, inne osoby prędko zrezygnują. Jednakże, wszyscy ludzie, którzy jeszcze nie zetknęli się z wędkarstwem, zanim porzucą impuls zaciekawienia się ów zajęciem muszą poznać, jakie są pochodne wędkowania.
W Polsce dość, modne jest morskie wędkarstwo. Jak sama nazwa mówi, wędkarstwo spinningowe specjalizuje się łowieniem ryb nad morzem. Wbrew kluczowym myślom, nie musi kojarzyć się z płynięciem kutrem na morze – jednakże tak też można. Po uzyskaniu właściwych zezwoleń, można łowić rybki z linii brzegu, z konkretnych miejsc do tego specjalnie przeznaczonych. Nasz Bałtyk obfituje w różne gatunki ryb, jakie można chwytać o różnych porach roku, w takim razie wędkarstwo morskie może być imponującą atrakcją zarówno dla samotników, jak i dla calutkich rodzin.
Drugi rodzaj łowienia to sumowe wędkarstwo. Jest bez dwóch zdań bardziej wymagające niżeli wędkarstwo morskie, jakim potrafią się zająć także nowicjusze. Łowienie sumowe to najzwyczajniej chwytanie sumów. To jest inna kategoria wędkarstwa, bo łapanie tych często gigantycznych wielkości drapieżników jest niesłychanie trudne oraz zapewne nie wyjdzie komuś, kto dopiero zaczyna jako wędkarz. Lecz, łowienie sumowe może rozniecić ogromną radość – wyobraź sobie, że dałeś radę schwytać 2 metrowego olbrzyma! Ów działania dopuszczalne są tylko, jeżeli praktykujesz wędkarstwo sumowe. Oczywiście, schwytane olbrzymy wypuszcza się potem do wody.
Rozszerzeniem wędkarstwa sumowego jest wędkarstwo spinningowe. Spinningowe wędkarstwo zajmuje się w chwytaniu przeróżnych rybek, z reguły drapieżników, na specjalne wędki z kołowrotkiem. To względnie łatwa metoda, sportowa, dzięki której wabik przypomina niezdrową rybę, dlatego przeważnie zwabia się tą metodą drapieżniki. Spinningowe wędkarstwo definiuje się wielością rodzajów i przeróżnego wyposażenia, które można kupić.

Ze względu na wiele typów łowienia, coś dla siebie jest w stanie znaleźć każdy, także ktoś lubiący spędzać chwile w spokoju, jak i ci chcący spędzić czas o wiele bardziej aktywnie. Zależnie od tego jaki rodzaj spędzania czasu wolisz, zdołasz dobrać do siebie rodzaj łowienia – wędkarstwo morskie, sumowe wędkarstwo albo łowienie spinningowe. Oczywiście zależnie od wybranego rodzaju poławiania rybek, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jeśli jesteś debiutantem, najzwyczajniej poproś o pomoc w sklepie wędkarskim – specjaliści zawsze ci pomogą.