W niestarannie prowadzonych składach budowlanych, hurtowniach.

W niechlujnie prowadzonych hurtowniach, składach budowlanych itd, częstokroć rzuca w oczy się widok niechlujnie rzuconych palet z drewna. Służyły doskonale jako izolacja, chroniąca przed wilgocią podłoża różnorakie towary. Towary cegielni i cementowni, a z innych branż- cukrowni a także młynów, dzięki paletom się nie niszczały. Zachowując zdatność do spożycia albo ważność jakiegoś innego użytkowania, mogły zostać sprzedane oraz wszystkie zużyte, a co jest z tym związane, praca jednostek, które to wyprodukowały, na całe szczęście nie poszła na marne.

Skup tego typu palet obowiązuje każdego, kto na takich paletach dostarczył swój produkt. Jednak stosy kratownic, które także ktoś przecież przygotował, leżą bez użytku częstokroć pod rozmaitymi magazynami, moknąc na deszczu oraz niszczejąc. A jest to wszak nie tyle wtórny surowiec, ile surowiec zwrotny, dokładnie tak samo, jak butelka po piwie, a znacznie droższy, czemu oczywiście nie można się dziwić.

Takie palety powstają z drewna. Z takich drzew, które potrzebowały kilku lat, żeby można by je było do tegoż celu właśnie użyć. Posadził je właściciel jakiejś szkółki leśnej albo leśnik, kontrolował leśniczy, ściął piłą drwal, a w pobliskim tartaku pocięto je na stosowną długość i dopasowano do należytych wielkości. Na samym końcu ktoś pozbijał poszczególne elementy nie biorąc pod uwagę tego, że po jednym transporcie, ktoś pozwoli takiej palecie zgnić. Chrońmy lasy.

Więcej: europalety szczecin